Obawy przed skutkami ubocznymi statyn: często bezpodstawne?

Nowe badania sugerują, że „efekt nocebo” może być powodem, dla którego niektórzy ludzie sądzą, że nie tolerują statyn.

Wahasz się, czy zrealizować swoją receptę na statynę, ponieważ obawiasz się, że lek spowoduje bóle mięśni i inne działania niepożądane? Rzeczywistość jest taka, że wszystkie leki mają działania niepożądane, a statyny nie są gorsze od innych leków. A obawy przed skutkami ubocznymi statyn mogą pozbawiać ludzi leku potencjalnie ratującego życie.

Efekt nocebo – odwrotna strona dobrze znanego efektu placebo – występuje wtedy, gdy ludzie doświadczają negatywnych skutków działania leku, placebo lub innego leczenia w oparciu o oczekiwanie szkody. Ze względu na powszechne przekonanie, że statyny powodują bóle mięśni, podejrzewano, że wywołują one silny efekt nocebo. Najnowsze badanie potwierdziło tę obserwację.

Wyniki potwierdzają to, co lekarze obserwują od dawna: bóle mięśni, na które skarżą się ludzie po zażyciu statyny, niekoniecznie wynikają z działania leku. Niektóre bóle mięśni można przypisać efektowi nocebo, który został udokumentowany w kilku badaniach. Inna możliwość jest taka, że kiedy lekarze przepisują statyny, zachęcają również do innych zdrowych dla serca zachowań, takich jak ćwiczenia. Rozpoczęcie nowej rutyny treningowej może sprawić, że mięśnie będą bolały, zwłaszcza jeśli nie ćwiczyłeś regularnie.

Prawdziwy problem

Aby było jasne, niektóre objawy mięśniowe mogą być przypisane statynom, chociaż częstość ich występowania waha się między 5% a 10% osób stosujących statyny. Jak można stwierdzić, że jest się w tej mniejszości? Statyna może być przyczyną problemu, jeśli ból lub bolesność

  • występuje od niedawna: ból lub osłabienie zaczyna się w ciągu miesiąca od rozpoczęcia przyjmowania statyny (te, które pojawiają się po kilku miesiącach, są mniej prawdopodobne, że są spowodowane przez statynę)
  • jest symetryczny: problem z mięśniami dotyczy obu stron ciała (jeśli ból występuje na przykład w jednej nodze, jest mniej prawdopodobne, że jest spowodowany przez statynę)
  • jest niewyjaśniona: nie ma innego oczywistego powodu bólu mięśni lub osłabienia, takiego jak nowy plan ćwiczeń lub kontuzja.

Badanie oceniające efekty uboczne statyn

Brytyjscy naukowcy opracowali unikalne badanie, do którego włączyli osoby, które sądziły, że nie będą tolerować statyn na podstawie wcześniejszych negatywnych doświadczeń z tymi lekami. Badanie nazwali SAMSON, co jest skrótem od Self-Assessment Method for Statin Side-effects Or Nocebo.

Kto: 60 dorosłych, którzy wcześniej przyjmowali statyny, ale przestali je przyjmować z powodu skutków ubocznych.

Jak: Wszyscy uczestnicy otrzymali 12 butelek z lekami na receptę: cztery zawierające miesięczny zapas atorwastatyny; cztery z podobnymi do wyglądu, obojętnymi pigułkami; i cztery puste butelki. W ciągu następnego roku, używali każdej butelki przez jeden miesiąc zgodnie z losową kolejnością.

Co: Każdego dnia uczestnicy używali aplikacji na smartfona do rejestrowania swoich objawów, które oceniali w skali od 0 (brak objawów) do 100 (najgorsze, jakie można sobie wyobrazić).

Kluczowe ustalenia: Podczas miesięcy bez tabletek (pusta butelka), średnia ocena objawów wynosiła 8,0. Średnie wyniki były około dwa razy wyższe, gdy uczestnicy przyjmowali prawdziwe tabletki. Nie było jednak znaczącej różnicy w średnich ocenach pomiędzy stosowaniem pigułek pozornych (15,4) a statynami (16,3). Niektóre osoby zgłaszały nawet gorsze objawy podczas przyjmowania fałszywych tabletek niż podczas przyjmowania prawdziwego leku.

Łącząc wyniki wszystkich uczestników, badacze doszli do wniosku, że 90% objawów można przypisać efektowi nocebo. Kiedy badacze poinformowali uczestników o wynikach, połowa z nich z powodzeniem ponownie rozpoczęła przyjmowanie statyny i nadal ją przyjmowała sześć miesięcy później.

Eksperyment „zrób to sam”

Kiedy pacjent zgłasza bóle mięśni po zażyciu statyny, często proponuje się ten eksperyment. Należy odstawić statynę na miesiąc, zobaczyć jak się czuje pacjent, a następnie ponownie przyjąć lek. Jeśli objawy powrócą, będziemy wiedzieli, że to właśnie to było przyczyną kłopotów. Nawet wśród osób, u których wystąpiły objawy związane z mięśniami, zwykle ustępują one po zmianie statyny na inną, zażyciu mniejszej dawki lub przyjmowaniu leku tylko przez trzy dni w tygodniu.

Related Posts